Tiny house akımı ve yansımaları

Tiny house akımı son yıllarda ülkemizde de rağbet görmeye başlayan az metrekareye sahip ufak – minik evlerin tercih edilmesi anlamına gelmekte.

Minievler.com’da bu tür yapıları ve tasarımları sizlerle paylaşıyor olacağım. Bir mimar olarak tasarım yaklaşımlarına yönelik özellikle de minimal bağlamda örnekler son derece ilgimi çekiyor.

Düşünsenize sadece 30 – 35 metrekarelik bir alanda şuan yaşadığınız evde olan herşeyi aynı şekilde ve belki de daha iyi şekilde deneyimleyebilirsiniz. Buna garanti veriyorum.. Üstelik bu bağlamda yönetmeliklerimizin kısıtlayıcılığına rağmen!

İşte şuan Türkiye’de mevcut yürürlükteki imar kanunu ve yönetmeliklere uygun şekilde tasarladığım bir kaç farklı tipolojide minimum konut planlarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

Türkiye’de kanunlara göre şuan yapılabilecek en küçük ev planı ve metrekaresi aşağıdaki gibi;

Dediğim gibi tiny house ekolü bambaşka bir alan.. Bu alana enteresan şekilde ilgi duymaktayım. Yaşam alanlarının kompakt çözümlerle daha dinamik hale getirilmesi için farklı disiplinlerden mühendisler ve tasarımcılar kafa kafaya vermelidir. Yani bu planı hayata geçirebilmek adına , taşıyıcılığından tutun, elektrik – mekanik aksamların kompakt yerleşime uygun şekilde dizayn edilmesi ve elbette göze güzel görünmesi için iç mekan tasarımı konusunda da geniş bir işbirliğine gereksinim duyulmaktadır.

Kendi tiny house inşaatınızı yapmadan önce sizlere tavsiyem mutlaka mimar ve mühendislerle iletişime geçmeniz gerektiği konusudur.

Sadece 31,28 metrekarelik bir alanda yaşamak sanırım zorunluluk olmasa bile bir cezalandırma şekli olarak görülmemelidir. Bu bir yaşam felsefesidir. Bu bir tercih meselesidir. Ve en önemlisi bu doğaya daha az zarar vermek ve belki de ömrünüzün büyük bir bölümünü konut kredisi ödemek zorunda kalmaksızın kendi evinizi inşa etmek noktasında size yol göstericidir.

İşte bir başka örnek..

Tiny house apartman dairesi planı;

Bu örnekte de tiny house apartmanları yapılabileceğini kanıtlamaya çalıştım. Yani sadece 47.70 metrekarelik bir alanda (üstelik merdiven ve asansör de dahil) tiny house ekolünden bir apartman yapılabilir.

Her katta tek daire olacak şekilde üst üste istiflenen bu tiny house daireler maliyet ve uygulanabilirlik açısından da enteresan fırsatlar sunuyor esasında..

Ve bu konuda son örneğim ise yukarıdaki tasarımıma göre biraz daha ağzı yüzü düzgün 🙂 en azından girinti çıkıntı olmayan bir plan çözümü.

Göreceğiniz üzere sırf girinti çıkıntı olmaksızın plan düzleminden sıyrılarak cephe ve 3 boyutlu olarak düzlüğü sağlayabilmek adına bile metrekaremiz bir önceki örneğe nazaran yaklaşık 8 metrekare daha arttı!

Ama elbette birazcık daha geniş ve en azından cephesel açıdan daha düz hatlara sahip.

SONUÇ VE DEĞERLENDİRME

Aman ne kadar küçük!, Ben bu evde oturmam.. Böyle evim olacağına hiç olmasa daha iyi 🙂 şeklinde tabirler kullananlarınız da olacaktır. Onlara da eyvallah, lakin bu dediğim gibi tamamen tercihe ve hatta ötesinde bir tutkuya hitap eden yaklaşım biçimi / hayat felsefesi örneği olarak kabul edilmelidir.

Kendi adıma belki tam zamanlı ve tek bir yaşam alanı olarak bu evlerde yaşamayı düşünmesem de, uygun bir alanda ben de bu evlerden kendime inşa etmeyi planlıyorum. Ve böylelikle daha iyi deneyimleyerek sizlere aktarma şansına sahip olabilirim diye düşünüyorum.

Tiny house Türkçe karşılığı tam anlamıyla oturmayan kavramlardan biri. Bu yüzden benzer bir kelime karşılığı olarak mini evler kavramını tercih ettim bu siteyi kurarken.

Tiny house akımı ve benzer küçük tasarım örnekleri için Türkiye’den ve dünyanın farklı yerlerinden harika örnekleri sizler için bir araya getirerek incelemeyi amaçlıyorum bu sitede.

Aynı zamanda bu yazıda olduğu gibi kendi tasarımlarımı ve fikirlerimi de paylaşmaya çalışacağım.

 

Yorumlayın

Site Footer